Vai ļaut bērnam izmantot modernās tehnoloģijas?

Viens no visstrīdīgākajiem tematiem attiecībā uz bērnu audzināšanu ir moderno tehnoloģiju, īpaši dažādu viedierīču izmantošana. No vienas puses šīs ierīces dod daudz negatīva – tās bojā veselību (redzi, stāju, cvaknutie utt.), pakļauj bērnus briesmām, ko rada interneta vide, rada atkarību no sociālajiem tīkliem un videospēlēm utt., taču no otras puses, dažādas ierīces var palīdzēt bērna izglītošanā, izklaidēšanā un attīstībā kopumā. Kā tad īsti ir, vai labiem vecākiem vajadzētu ļaut bērnam izmantot viedtālruņus, datorus un citas ierīces, vai tomēr nē?

Pirms izvērtējam to, vai bērniem vajadzētu lietot viedierīces, vai tomēr nē, ir jāapskata, kādus ieguvumus tās var dot. Tieciet ai nē, bet ieguvumu ir daudz un tie ir ļoti būtiski. Pirmkārt jau IT prasmes mūsdienās ir viena no pamata vajadzībām. Teju jebkurā darbā ir jāprot rīkoties ar datoru un dažādām viedierīcēm, lai veiktu savus pamata darba pienākumus. Ja bērns mācīsies apieties ar šādām ierīcēm jau no agra vecuma, viņam nebūs nekādu problēmu to visu pakāpeniski apgūt. Bez datorprasmēm, tehnoloģijas var palīdzēt apgūt, piemēram, arī lasītprasmi, svešvalodas, matemātiku un citas prasmes. Tātad, viedierīces un citas tehnoloģijas bērnam noteikti vajadzētu ļaut izmatot, ir tikai jādomā par to, kā panākt, ka negatīvās ietekmes tiem mazinātas.

Visbiežāk vecāki uztraucas tieši par atkarību rašanos. Tiešām, videospēles spēj bērnus aizraut un viņi pat nepamana, kā paiet laiks. Tās var radīt atkarību un bērnam var zust vēlme darīt jebko citu, kā tikai spēlēt spēlītes datorā, telefonā vai planšetē. Lai tas nenotiktu, ir stingri jāierobežo viedierīču izmantošanas laiks. Maziem bērniem pirms septiņu gadu vecumam noteikti šādas ierīces nevajadzētu lietot ilgāk kā pāris stundas dienā. Protams, var būt izņēmumi, piemēram, gadījumi, kad jāatrod veids, kā bērnu nodarbināt, bet ikdienā ar to nevajadzētu aizrauties. Tad bērns sapratīs, ka videospēles un citas lietas ir tikai neliela daļa no visām izklaides iespējām un pratīs izklaidēties un atpūsties arī reālajā dzīvē.

Vēl bažas rada viedierīču izraisītās fiziskās veselības problēmas, piemēram, sēdēšana pie datora rada nepareizu stāju, ierīču ekrāni bojā redzi, turklāt vēl pastāv pieņēmuma, ka šāda ierīces izraisa starojumu un nove hry online. Šeit atkal ir jādomā par izmantošanas ierobežojumiem, lai mazinātu negatīvās sekas un arī jāpievaktē bērns, lai viņš sēdētu pareizi un neliektos pārāk tuvu ekrānam. Tad datoru un citu ierīču izmantošana nekādas negatīvas sekas uz veselību neatstās.

Visbeidzot, daudzi vecāki negrib, lai bērns patērē viņam nepiemērotu saturu internetā un nesarakstās ar svešiniekiem. Arī šo problēmu novērst ir pavisam vienkārši, jo visas nevēlamās interneta vietnes un kontus var nobloķēt un tām uzlikt paroles. Tātad, jūs varat panākt, ka bērns patērē tikai tādu saturu, ko jūs akceptējat. Ja ievērosiet pilnīgi visu minēto, jūsu bērns no tehnoloģijām tikai iegūs un tam nebūs nekādu negatīvu blakņu vai seku.