Azartspēļu spēlēšana Latvijā

Tas, ka katrā valstī ir savi noteikti par azartspēļu spēlēšanu un visu, kas ar to saistīts, nav nekāds noslēpums. Arī Latvijā ir izstrādāti Ministru kabineta noteiktumi, kas ik pa laikam tiek papildināti un mainīti. Līdz ar to katram nozarē iesaistītajam vai interesentam ir iespējams noteikumos atrast atbildi uz interesējošajiem jautājumiem.

Latvijā azartspēles vispārīgi nav aizliegtas, taču likumos ir minētas, kuras tieši azartspēles ir atļautas. Līdz ar to var teikt, ka ne visas azartspēles ir atļautas, kā arī pastāv dažādi citi ierobežojumi. Tie galvenokārt gan attiecas uz speciālajām azartspēļu zālēm u.c. vietām, kas piedāvā spēlēt azartspēles. Tur nedrīkst ielaist personas, kas ir jaunākas par 18 gadiem, kas ir daudzās valstīs tāpat. Rīkotājiem ir nepieciešama licence, kas tiek piešķirta, ja vieta atbilst visiem noteikumiem. Tāpat arī laimestu vieta ir atbildīga par to, lai laimestu izmaksātu nekavējoties. Tāpat azartspēļu nami, līdzīgi kā Amerikā, var atrasties tikai atļautās vietās. Valdībai ir tiesības noraidīt vienu vai otru spēļu būvniecību tikai vietas neatbilstības dēļ. Valsts ir pat noteikusi cik lielām jābūt laimestu kopsummām, kā drīkst reklamē dažādas azartspēles, tajā skaitā loto, Bingo u.c. Līdz ar to tiek pasargātas arī patērētāju tiesības un iespējas laimēt. Katram gan pašam ir jānovērtē iespējas un savas spējas, jo ne visas azartspēles ir atkarīgas tikai no veiksmes. Daudz kas ir atkarīgs arī no stratēģijas un profesionālām iemaņām. Ne par velti ir cilvēki, kas daudz trenējas, lai izkoptu labākos trikus kā stāties pret citiem spēlētājiem vai izaicināt spēles vadītāju.

Ieņēmumi no azartspēlēm tiek aplikti ar izložu vai azartspēļu nodokli, kas tiek ieskaitīti speciālajā budžetā. Nozaru ekspertu komanda vēlāk lemj kādām nozarēm sadalīt šo nodokļu ieguvumus. Līdz ar to var teikt, ka Latvijā azartspēlēm ir sava veida ieguvums tajā, ka tās legalizējot valsts joprojām iegūst ienākumus, kurus ir iespējams izmantot. To, cik likumīgi un pareizi tie tiek izmantoti jau ir cits jautājums. Ja visas azartspēles būtu nelikumīgas, tad no tā nebūtu ieguvumu, kā arī tās nenozīmētu, ka azartspēļu kultūras nebūtu. Tā būtu vairāk pagrīdē, kā arī nekontrolēta. Policijai noteikti nepietiktu resursu apkarot dažādus gadījumus, kā arī paši spēlētāji būtu mazāk pasargāti, jo noteikti netiktu ievēroti tik daudzi noteikumi attiecībā uz katru spēļu organizēšanu. Līdz ar to var teikt, ka politika attiecībā uz azartspēlēm Latvijā nemaz nav tik nepareiza. Protams, to nevar salīdzināt ar Lasvegasu un citām top vietām, kur dodas neskaitāmi daudz cilvēku, bet arī Rīgā u.c. ir iespējams atrast dažādas ar azartspēlēm saistītas vietas. Daudzas laimestu zāles ir tieši Vecrīgā, kur ir koncentrēts liels skaits ar izklaides iespējām.

Azartspēļu spēlēšana arī Latvijā ir liela industrija, līdz ar to nav pārsteigums, ka daudzi cilvēki to ir pamēģinājuši kaut reizi. Ir spēles, kuras var netikt pat uzskatītas par azartspēlēm (šeit ir atrodams Latvijā pieejamo azartspēļu apkopojums) – piemēram, loto biļetes iegāde, jo tās tiek pārdotas par salīdzinoši nelielu summu attiecībā pret iespējamajiem laimestiem. Protams, var atsevišķi runāt par godīgu nodokļu nomaksu un citām lietām, tomēr ir skaidrs tas, ka azartspēles ir stabila kultūra dažādās lielākajās Latvijas pilsētās, kā arī ir cilvēki, kas tajās piedalās. Katra paša atbildība ir sekot līdzi saviem zaudējumiem un ieguvumiem, lai izbaudītu spēļu priekšrocības un gūtu tās labākās sajūtas.